Bóle pleców

Horst Michaelis - Euroinstytut Medycyny Bioenergetycznej

Dolegliwości bólowe kręgosłupa (popularne: bóle pleców) osiągnęły obecnie w krajach rozwiniętych rozmiary epidemii. W Niemczech około 30 mln. Ludzi, a w Szwajcarii ok. 50% osób dorosłych skarży się z tego powodu. Od 80 do 90% wszystkich ludzi w swoim życiu cierpi w jakiś sposób na te dolegliwości. Najbardziej zastanawia jednak fakt, że coraz więcej dzieci i młodzieży ma podobne kłopoty. Schorzenia kręgosłupa leżą u podstaw przeszło połowy wszystkich wniosków o wcześniejszą rentę. Wyprostowaną postawę (stanie, chodzenie, siedzenie) człowiek zawdzięcza sile kręgosłupa i złożonej pracy mięśni z nim związanych. Kręgosłup składa się z oddzielnych kręgów, które tworzą kostny pierścień otaczający i ochraniający jamę zwaną kanałem kręgowym. Znajduje się w nim rdzeń kręgowy z odchodzącymi od niego nerwami. Kręgi połączone są między sobą za pomocą drobnych stawów ruchomych wobec siebie. Stabilizację bierną zapewniają kręgosłupowi liczne więzadła. Kręgosłup dzieli się na trzy odcinki. 7 górnych kręgów określa się mianem szyjnych. Są one bardzo ruchome i stanowią oparcie dla głowy. Określenie "plecy" odnosi się zwykle do kręgów piersiowych, które w liczbie 12 tworzą jednostkę strukturalną. Są one względnie nieruchome i łączą się z żebrami klatki piersiowej. Gdy mówi się o "krzyżu" oznacza to kręgosłup lędźwiowy. Składa się on z 5 kręgów i zawsze jest bardzo giętki. Na ostatnim kręgu lędźwiowym, przechodzącym dalej w kość krzyżową, spoczywa główny ciężar naszego ciała. Kość krzyżowa znajdująca się poniżej kość guziczna są mocno z sobą zrośniętymi końcowymi segmentami kręgosłupa.

Pomiędzy trzonami kręgów znajdują się krążki międzykręgowe będące rodzajem bufora tłumiącego wstrząsy. Tworzą one 1 wysokości kręgu. Krążki międzykręgowe posiadają twardą część korową i miękką część rdzeniową (jądro miażdżyste). W czasie codziennych obciążeń jądra miażdżyste są wzajemnie uciskane tak, że człowiek wieczorem jest do 2 cm niższy niż w godzinach rannych. W pozycji leżącej kręgosłup odciąża się. W ten sposób przenikają do krążków międzykręgowych płyny i substancje odżywcze powodując ich trwałe napięcie. Bóle pleców dzielimy na: zespół kręgów szyjnych, zespół kręgów piersiowych oraz zespół kręgów lędźwiowych. Nie chodzi tu przy tym o konkretną jednostkę chorobową, ale o określenie które odcinki kręgosłupa bolą. Bóle pleców mogą mieć wiele rozróżnialnych przyczyn, które prowadzą do poważnego uszczerbku na zdrowiu i obniżają jakość życia dotkniętych tym schorzeniem osób. Jednak tylko w odosobnionych przypadkach kryje się za tym poważna choroba stanowiąca rezultat złożonych zależności tworzących patologiczne błędne koło. Pierwszy krąg przyczyn tworzą stany przeciążenia mięśni. Są one efektem nie wytrenowania mięśni, słabości postawy oraz zaburzeń emocjonalnych (psychicznych). W tych stanach mięśnie stają się zbyt napięte i pojawia się ból. Podczas długotrwałego przeciążenia, krążki międzykręgowe nie mogą się dostatecznie odbarczyć (rozluźnić) co zaburza współdziałanie poszczególnych kręgów i prowadzi do zjawiska ścierania się krążków międzykręgowych względem kręgów.

Dolegliwości z tym związane ciało odczuwa jako niezbyt silne przeciwdziałanie wzmożonemu napięciu mięśniowemu. Jest to doskonały mechanizm tak zwanego błędnego koła. Możliwym tego następstwem są uszkodzenia krążków międzykręgowych lub zużycie drobnych stawów kręgosłupa ( tak zwana Spondyloartoza). Bóle napięciowe mięśni przenoszą się za pośrednictwem nerwów do odległych części ciała. Tak dochodzi do bólów głowy, przedramienia i podudzia a także do zaburzeń widzenia, słuchu i równowagi. Lumbago i rwa kulszowa są typowymi przykładami dolegliwości, które są wywołane rozciąganiem lub wypadaniem krążków międzykręgowych. W leczeniu tych stanów mamy do dyspozycji kilka możliwości. Najczęściej praktykowaną lecz niezbyt korzystną metodą jest tłumienie bólu za pomocą leków. Jest to pewny sposób w przewlekłych chorobach. W pełni skuteczne postępowanie (leczenie) takie jak masaże i gimnastyka lecznicza ma na celu odprężenie i wzmocnienie mięśni. W ostrych stanach bardzo skuteczna jest również akupunktura oraz tzw. Terapia neuralna. Bardzo dobre rezultaty osiąga się przy pomocy systemu BEMER. Specyficzne pulsujące pole elektromagnetyczne dostrojone do ludzkiego organizmu wywiera złożone działania lecznicze. W czasie terapii metodą BEMER dochodzi do rozluźnienia mięśni, poprawy przepływu krwi, przyspieszenia przemiany materii a przez to do poprawy regeneracji komórek. W szczególnym przypadku dochodzi do odbudowy chrząstki międzykręgowej. Operacyjne metody leczenia zarezerwowane są dla ciężkich przypadków porażeń mięśni na skutek wypadnięcia jądra miażdżystego. Następną grupę przyczyn tworzą zmiany struktur kostnych trzonów kręgów. Zalicza się tu chorobę Scheurmana oraz osteoporozę. Do tej pierwszej dochodzi z reguły u ludzi w okresie dojrzewania płciowego. Fragment kości obumiera, trzony kręgów przyjmują kształt klina, a krążki międzykręgowe zapadają się w głąb kręgu.

W osteoporozie mamy najczęściej do czynienia z uwarunkowanym wiekiem zanikiem kostnym. W tych typach schorzeń istniejące możliwości leczenia są zaledwie obiecujące. Prawdziwą alternatywę stanowi tu użycie pól elektromagnetycznych.
Trzecią grupę przyczyn tworzą reumatologiczne schorzenia kręgosłupa takie jak: zapalenie kręgosłupa (spondylitis) i zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa (choroba Bechterewa).
Również przy tych chorobach medycyna akademicka może jedynie tłumić objawy bez większych szans na trwałe wyleczenie. Lecz również tutaj system BEMER stwarza alternatywną możliwość. Szczególnie korzystne okazuje się przeciwzapalne działanie pól elektromagnetycznych i regulacja przemiany materii. Skuteczną metodę uzupełniającą stanowi tu gimnastyka lecznicza.
Czwartą przyczyną jest skolioza czyli boczne skrzywienie kręgosłupa z równoczesnym jego skręceniem wokół osi długiej. W tym schorzeniu tradycyjna medycyna jako leczenie oferuje jedynie gorset podporowy. Użycie pola elektromagnetycznego może złagodzić dolegliwości bólowe dzięki relaksacji mięśni. W zależności od środka ciężkości choroby odpowiednia kombinacja różnych metod leczniczych pozwala osiągnąć wyraźną poprawę. Przykładem może tu być połączenie terapii BEMER z masażami oraz "wywieszki" ze specjalnymi ćwiczeniami gimnastycznymi (pozycja wywieszki).
Reasumując można powiedzieć że, terapię polem elektromagnetycznym taką jak BEMER stosuje się we wszystkich rodzajach schorzeń kręgosłupa. Metoda ta dzięki złożonym mechanizmom fizjologicznym zapewnia skuteczne możliwości poprawy zdrowia pozbawione działań ubocznych.

Daje ona gwarancję sukcesu i w połączeniu z gimnastyką leczniczą czyli wzmacnianiem układu mięśniowego pozwala trwale usunąć większość bólów pleców. 



Po wszelkie informacje zadzwoń lub napisz:

Mariusz Ostachowski

telefon 0 602 33 55 11

mail rubikon@home.pl

Tel. stacjonarny: 058 5527530

do_gory Góra strony